RATAJ AKVARISTIKA-

1) Výběr akvária

První a nejdůležitější pravidlo při výběru akvária je, aby cena nebyla hlavním a jediným kritériem.  Asi znáte úsloví: nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Pokud se touto poučkou řídit nebudete, velmi brzo zjistíte, že za výhodným nákupem se vždy skrývá nějaké úskalí.  Při koupi je nutné si uvědomit, že akvárium musí být technicky vybaveno tak, abychom dokázali vytvořit optimální podmínky pro ryby a rostliny.  To znamená, že akvárium musí mít především dobré světlo a kvalitní filtraci. Pokud jsou pro osvětlení akvária použity zářivky, měl by jejich příkon ve wattech odpovídat objemu akvária děleného 2. To znamená, že 50l akvárium by mělo mít alespoň jednu 24W zářivku. Ideální jsou akvária s LED osvětlením, které je při stejném výkonu podstatně úspornější. Ale zdaleka ne každé LED světlo je vhodné, to dobré zase musí nasvítit akvárium s dostatečnou intenzitou.
Filtr by nikdy neměl být natolik výkonný, aby příliš čeřil hladinu. To nesvědčí rostlinám a dělají se řasy.  Filtr by měl ale být dostatečně objemný, aby bakterie v něm obsažené stačily rozkládat nečistoty. Takový způsob filtrace nazýváme biologickou a je základním předpokladem toho, že budeme mít křišťálově čistou vodu, která bude vyhovovat rybám i rostlinám. 
Pokud nemáte k dispozici dostatek financí, investujte raději do menšího, ale dobře vybaveného akvária.   

Filtr Biobox

2) Co do akvária?

 

Je to v prvé řadě vhodný substrát. Zásadně se vyhýbáme hrubým štěrkům a všem pískům a kamenům obsahujícím vápenec. O tom se přesvědčíme, když testovaný materiál zakápneme octem. Pokud šumí, můžeme ho rovnou vyhodit. Ideální jsou substráty s vnitřní pórovitostí jako je Aquaclay a Profisoil.  Jejich předností je to, že se nesléhají, takže kořeny rostlin a bakterie ve dně mají dostatek kyslíku a krásně rostou. Jen je nutné je před použitím nasypat do kýble a zalít co nejteplejší nejlépe vřelou vodou. Takto zalité je necháme klidně několik dnů, aby se vzduch v pórech vypudil a granule ztěžkly. Množství potřebného substrátu lehce zjistíme tak, že vynásobíme délku a šířku akvária x 5´= objem substrátu v litrech. Substrát vrstvíme tak, že u předního skla stačí 2cm. Vzadu naopak potřebujeme 8-10 cm, aby rostliny měly dostatek prostoru pro kořeny. Pokud má substrát tendence se sesouvat, pomůžeme si kořeny a kameny, které drží substrát za sebou. 
 
Substrát ProfiSoil
 
 
 
Akvárium se substrátem ProfSoil
 
Kořeny a kameny vždy volíme tak, aby barvou a povrchem ladily k substrátu. V opačném případě to působí velmi nepřirozeně. Vhodně vybrané kameny a kořeny působí velmi pěkně a vytváří přirozené prostředí pro ryby i rostliny. Tyto nikdy nevybíráme v přírodě, můžeme se jinak dočkat velmi nepříjemných překvapení.
Současně myslíme na vhodné pozadí do akvária. Prosvítající stěna působí nevzhledně, stejně jako kýčovité tapety s různými potisky. Proto vždy dávejte přednost nejlépe černé tapetě, kterou jednoduše nalepíme zvenku na stěnu akvária, nejlépe několik dnů před napuštěním. Tapeta tak má čas vyschnout a nejsou tam šmouhy a bubliny.
 
Dekorační dřevo Amano Wood
 
Dekorační dřevo Mangrove
 
3) Napouštění akvária a uvedení do provozu

 

 

Akvárium s nalepeným pozadím, navrstveným substrátem a pečlivě rozmístěnými kameny nebo kořeny můžeme napouštět přímo vlažnou vodovodní vodou.o teplotě asi 20 st. Vodu napouštíme co nejpomaleji např. přes sáček, který rozprostřeme na dně akvária a zatížíme. Zabráníme tak zvíření substrátu a zakalení vody. Po napuštění akvária spustíme filtr a zapneme topítko. Pokud topítko není součástí zakoupeného akvária, rozhodně si ho dokupte. I když máte pocit, že doma máte teplo, ryby potřebují minimálně 24 st. k tomu, aby prospívaly a nebyly náchylné k nemocím. Teplota vody v akváriu je vždy asi o 2 stupně  nižší než je teplota v místnosti. Přídavek jakékoliv chemie, např. na odstranění chloru apod. není v tomto okamžiku nutný.
Vodu necháme vytemperovat do druhého dne a můžeme se pustit do sázení. Při výběru rostlin mějte na paměti následující: v prvé řadě se musíme rozhodnout, jestli jejich růst podpoříme přídavkem CO2. Pokud ne, vybíráme zásadně rostliny, které jsou označeny jako nenáročné, ušetříme si pěstitelské zklamání.

Akvárium s náročnými druhy rostlin, které vyžadují dávkování CO2, intenzivní osvětlení a pravidelné hnojení

Akvárium s méně náročnými rostlinami rodu Echinodorus a Anubias
 

Další zásadou je, že rostliny kupujeme v méně druzích a po několika kusech, vypadá to daleko lépe. Současně dbáme, abychom měli rostliny do popředí, na střed a do pozadí akvária.  Rostliny před sázením vytáhneme z květináčků a pečlivě zbavíme čediče, ve kterém jsou zasazeny, nejlépe propráním ve vlažné vodě. Rostlinám před sázením zkraťte kořeny ostrými nůžkami a zbavte je žlutých nebo zlámaných listů. Při sázení používáme zásadně pinzetu, jinak nám rostliny nebudou v substrátu držet. Pod kořeny hluboko kořenících rostlin jako jsou echinodory, kryptokoryny a anubisy doporučujeme vložit 2-3 kuličky hnojiva BIVOJ. 
Do takto osázeného akvária přidáme násadu bakterií na zaběhnutí filtru. Toto je naprosto nezbytné. Jako nejvhodnější doporučujeme BACTOESEX, který na rozdíl od jiných přípravků neobsahuje jen spory bakterií, ale i živné médium , které umožňuje rozvoj bakteriií oxidujících nitrity na nitráty. V opačném případě budeme na jejich rozvoj čekat minimálně 3-4 týdny a budeme mít problémy s úhynem ryb a vznikem řas. 

Akvárium s vyváženou kompozicí rostlin, design: p. Rozehnal

Organominerální hnojivo Bivoj pro rychlé zakořenění rostlin a optimální růst
Revoluční bakteriální přípravek - Bactoesex

S nákupem ryb zatím čekáme. Výjimku tvoří několik ryb na čištění řasy, které doporučujeme vysadit nejpozději 4 dny po výsadbě rostlin. Vhodných ryb je celá řada, ale nám se nejlépe osvědčila rybka Garra rufa, nebo ještě lépe Garra flavatra nebo G. cambodgiensis . Další vhodné ryby jsou Crossocheilus siamensis, Ottocinclus affinis  a šnek Nerithina zebra.  Jako ideální se jeví asi 8 rybek na 100 l. Tyto ryby krmíme  jen velmi mírně, a necháme je hladové, aby co nejvíce vyhledávaly řasu.

 

Šnek Neritina Zebra

Řasožravé ryby jsou cenným pomocníkem při boji s řasou

Rostliny zpočátku nehnojíme a světlo v akvária necháme svítit max. 6 hodin denně.  Po dobu svícení ale aplikujeme CO2 pokud ho máme k dispozici. Pokud ne, doporučujeme přídavek CO2 VITAL v dávce max. 1 ml/100 l. Tento aplikujeme vždy po rozsvícení akvária, nikdy potmě nebo těsně před zhasnutím světel.
Asi po týdnu od výsadby rostlin vyměníme asi 1 vody a po několika hodinách od výměny si zkontrolujeme množství nitritů testem Azotin  a množství organických látek testem Antialgae. Pokud jsou tyto hodnoty v pořádku, můžeme nakoupit další ryby. Současně přihnojíme rostliny přípravkem Bioflor dle doporučení na etiketě a prodloužíme dobu osvitu na 8-10 hod.
Ryby nakupujeme jako rostliny. To znamená méně druhů ve větších počtech. Při jejich výběru se neřídíme pouze očima, to znamená, jak se nám ryby líbí. Ale zajímáme se o jejich životní nároky, a jak se k sobě jednotlivé druhy hodí!!!  Při transportu vždy dbáme na to, aby se ryby v sáčku ani nepodchladily ani nepřehřály. Ryby před vypuštěním vždy pomalu přivykáme na vodu, kam je chceme pustit. Nejlépe tak, že sáček rozděláme a pomalu do něj přiléváme vodu z akvária v poměru 1/1. Asi po 20 min je možno takto připravené ryby vlít přímo ze sáčku do akvária. Čerstvě vypuštěné ryby nikdy nekrmíme dřív než druhý den.  Pokud chceme použít nějakou prevenci při vpuštění nových ryb, nejlépe se nám osvědčilo listí z tropického mandlovníku, které prodáváme pod názvem Safe Water. Toto listí vyluhuje komplex přírodních látek, které působí výrazně bakteriostaticky, antistresově a zlepšují vybarvení ryb i jejich třecí aktivitu. Voda je po aplikaci těchto listů zbarvena mírně do hněda což není na závadu.
 

Safe water jsou sušené listy mandlovníku mořského, které v akváriu působí bakteriostaticky, obohacují vodu o třísloviny, huminové kyseliny a další prospěné látky

Safe water oceníte zejména při vypouštění či adaptaci citlivých ryb jako jsou terčovci

Krmení ryb je zdánlivě nejjednodušší záležitost. Přesto má obrovský vliv na kvalitu vody a výskyt řas a často se v něm chybuje. Především používáme co nejkvalitnější značku, která obsahuje co nejvíce rybího masa a dalších látek a vitamínů.  U takového krmení potom stačí poměrně malá denní dávka, aby ryby byly v kondici a krásně vybarvené.  Z tohoto důvodů doporučujeme japonské krmení Hikari, které patří ke světové špičce a dle našeho názoru vysoce předčí jiné známé značky jako Tetra, Sera apod. Hikari je navíc granulované krmivo, které se ve vodě nerozpouští jako krmivo vločkové a tudíž nekalí vodu.  V každém případě krmíme vždy v takovém množství, aby ryby krmivo stačily během 20-30 vteřin zkonzumovat. Pokud krmení nasypeme příliš a jeho přebytek zapadne do substrátu nebo je nasáto do filtru, rychle zkazí vodu a dojde k přemnožení řas a šneků. Pokud máme pocit, že jedna dávka rybám nestačí, lze krmit i několikrát denně. Ale nikdy pokud nejsou rozsvícená světla nebo těsně před jejich vypnutím. 
 

Krmení Hikari je jasná volba, pokud chcete vitální a perfektně vybarvené ryby

Rataj Akvaristika

  • Ing. Karel Rataj
  • Zemědělská 20 787 01 Šumperk
  • Volejte: +420 583 212 389
  • Pište: info@rataj-spk.cz
  • Firemní prodejna:

    Akva-Zoo Rataj
    Sadová 13, 78701 Šumperk

    Fakturační údaje:

    Ing. Karel Rataj
    Sadová 13, 78701 Šumperk
    IČ: 13612352
    DIČ: CZ6205010405

 

 

   

MINORITNÍM VLASTNÍKEM BLUESTONE OFFICE s.r.o   p.HRUBÝ

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BLUESTONE OFFICE s.r.o., zakázáno. Provozovatelem serveru BLUESTONE OFFICE s.r.o., se sídlem Rybná 716/24, 110 00 Praha 1, IČ: 04131134, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 243012

https://www.youtube.com/watch?v=yISdTvCRA4s&feature=youtu.be